
Tak paradoxne po pondelnim poplachu ve skole, dneska nasleduje pojednani o tom, jak se tu citim prijemne a vlastne uz jako 'doma'. Posledni hrebicek do teto rakve byla ta spravna houbicka do kuchyne. Zni to blbe, ale cely rok se divam v drogeriich a nadavam, jak je mozne, ze v Americe nevyrabeji 'normalni' hadrik do kuchyne, takove ty blede modre ci blede zelene ctvercove houbicky do kuchyne. Maji ruzne druhy z mikro-vlakna, na prach, na okna v aute (v teto sekci jsem prekvapive nasla pravou jelenici, ktera mi vzdycky prisla na okna uplne nejlepsi), ruzne nahradni tluste houby na mopy a steraky vseho druhu, ale nenasla jsem nikde klasicke hodne save houby na otirani pultu v kuchyni. Predpokladam, ze uz jste pochopili, o cem mluvim. (Tady se misto aha, jojo atp rika 'I gotcha', na dukaz toho, ze posluchac vubec chape, o cem ten druhy mluvi. Vlastne uz par tydnu si rikam, ze sem napisu par slovnich spojeni, takovy slovnicek vyrazu, ktere se pouzivaji a ktere clovek v ucebnicich nenajde, no nic, o tom potom.) Takze dnes jaksi mimodek jsem si v jedne 'samoobsluze' vsimla presne takovych houbicek, jake jsem potrebovala. Takze se ted citim mnohem lepe:)
Kdyz uz jsem u toho, kdyz se me nekdo z Americanu zepta, jak se mi tu libi, a cekaji, ze budu nadsena, protoze oni povazuji Californii za dreamland, tak odpovidam standardne, ze jsem si tu uz zvykla, ale do Evropy jsem na prazdniny radsi nejela, abych nerozjitrila sve nitro (i kdyz jsem nejela prevazne kvuli miminku a taky kvuli penezum). Dal se jim priznam, ze prvni dva mesice jsem tu trpela, protoze tu nemaji zadnou poradnou architekturu a ty preklizkove domy, v kterych se tu bydli, jsou proste ohavne. Vsechno Americke je prilis prakticke a funkcni, neceka tu na vas nikde zadna romantika, zaludnost ci tajemno, celkove srovnani pravouhlych ulic a krivolakych ulicek v mestecku na kopci sedi jako srovnani Americke a Evropske civilizace. Taky obcas podotknu, ze vubec neobdivuji tu jejich 'car culture', na coz oni vetsinou pokyvuji, ze to uz slyseli a ze si to vlastne i trochu mysli, a ze to bych se musela prestehovat bud do centra SF nebo NY, tam se da zit i bez auta. Takze kdyz si clovek zvykne na to, ze na nakup, na hriste, do skoly, do kostela a na kafe jede autem, tak pak se tu da zit velmi prijemne. Ale na druhou stranu je opravdu kam tim autem jezdit, i kdybych mela zustat jen u prirodnich parku.

A jak rika kamarad Honza Zika, jiz 12 let zijici ve Washingtonu, v Americe se da delat uplne vsechno, jen je potreba se rozhodnout, co chce clovek tedy vlastne delat. Ja napriklad jsem se ted na podzimni semestr zapsala na stare cinske sebe-hojive cviceni, ktere se jmenuje 'quigong' cti chii-gong, stejne chii jako u bojoveho cviceni tai-chi. Anebo jak jsem slysela jinde, v Americe se da koupit uplne cokoliv resp. v upravene verzi, v Americe si musite koupit uplne vsechno. Takze je sice pravda, ze tu jezdi zlute skolni autobusy jako ve filmech a rozvazi deti ze skoly domu, ale.... Tyhle autobusy vlastni skolska sprava, takze parkuji pres den vsechny na jednom parkovisti v San Mateo, coz je mimochodem velmi fotogenicky pohled, a podle rozpisu vyrazi pred koncem skolniho dne (vetsinou na pul treti, u prvnacku je to uz po 12.) pred skolu cekat na deti. Problem je jen to, ze si to rodiny musi zaplatit a tusim, ze to stalo na rok $420 dolaru, coz neni malo, takze temer 100% lidi si vyzvedava deti radeji osobne. To uz v tech filmech videt neni. I kdyz nevylucuji, ze v nekterych venkovskych okresech, kde je to do skoly hodne daleko, jsou tyhle autobusy nejakym zpusobem sponsorovany.
Takze preji vsem hezky zbytek leta, v Cesku vam skola vlastne zacina pristi tyden, my uz jsme v tom po usi, Dejda chodi do skoly uz cely mesic a Kaca dva tydny. Taky nas ted ceka tzv. Indianske leto, coz je nejteplejsi cast roku. Horko kolem triceti jsme tu totiz meli zatim jen asi dva tydny, jinak je pod 25, minuly tyden dokonce jen kolem 20, coz ale me vubec nevadi. Letu zdar.